Vyberáme správne hračky pre správny vek

BLOG Vyberáme správne hračky pre správny vek

Autor: DK

…nie je to až také jednoduché, ako sa zdá. Výber vhodných hračiek pre bábätká alebo mladé deti netreba zbytočne komplikovať. Tie hračky, ktoré dávajú príliš veľa neumožňujú rastúcemu zmyslu využívať vlastnú fantáziu. Také rušivé funkcie ako spev, rozprávanie alebo vodiace prvky, neprispievajú k rozvoju našich detí. V skutočnosti tie hračky, ktoré „riadia“ hru, len rozptyľujú pozornosť, keď by sa malo zamerať na to, aby sa dieťa sústredil na hru prostredníctvom fantázie. Niekedy jednoduché hračky sú lepšie, pretože umožňujú deťom používať kreativitu a spontánnosť. Hlavne teraz, keď zase sú „in“ klasické, drevené hračky z nášho detstva.

Teraz Vám predstavíme niekoľko pokynov aby výber hračiek, či darčekov bolo jednoduchšie pre jednotlivé vekové kategórie.

0-6 mesiacov: Dojčatá sú očarené pohybom, zvukmi a jednoduchými čiernobielymi vizuálmi. Objavujú svoje telá, pracujú na oko-ruka koordinácií, dosahovaní a uchopení. Pre bábätká sú vhodné čokoľvek, čo môžu uchopiť, potiahnuť, ťahať, kopať, stlačiť alebo otriasať. Veľmi obľúbené sú hrkálky a hryzátka, maznáčiky, lopty, textilné knižky od výrobcov Lilliputiens, Meiya & Alvin, Tikiri, Djeco, Sophie alebo Little Dutch.

6-8 mesiacov: Deti v tejto vekovej kategórií už vedia držať malé hračky. Učia sa o príčine a následku a dovtedy ich opakujú, kým sa to naučia. Tiež radi prenášajú hračky a vhadzujú do všelijakých nádob. Hračky z predošlej kategórie budú používať s novými spôsobmi.

18-18 mesiacov: Toto je vek, keď deti začínajú predvídať výsledky, rozhodnú sa o cieli a úmyselne podniknú určité kroky, aby sa to stalo. Začnú sa tiež experimentovať s veľkosťou, tvarom a priestorom. Hračky vhodné pre vek zahŕňajú hračky na tlačenie, ťahanie, rozoberanie, vkladačky, prvé puzzle, zatĺkačky či kocky na stavanie.

18-24 mesiacov: Batoľatá sa začínajú baviť „predstierať“. Je čas na hračky ako: obliekanie, bábiky, autá, puzzle, ľahšie hlavolamy atď.

2-4 roky: Deti sa veľa učia o socializácií počas predškolských rokov a naďalej majú radi rolové hry. Miniatúrne súpravy fariem, kuchýň, obchodov či dielní im umožňujú používať fantáziu, zatiaľ čo veľké pastelky, farby na prsty, plastelíny pomáhajú rozvíjať kreativitu. Deti tiež počas tohto obdobia dosahujú veľké zisky v oblasti pohybových schopností, takže hádanky, bloky a iné stavebné hračky sú dokonalé pre tento vek. Hluk je vždy lákadlom, takže malé deti milujú bicie a kladivkové hračky, či hudobné nástroje. Tiež sú veľmi kreatívni, radi maľujú, kreslia. Rodič sa už nemusí báť, že dieťa pokreslí všetko, len nie papier. Existujú omaľovánky s vodou, alebo čarovné fixky, ktoré nenechajú žiadne fľaky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *