BILIBO: hračka alebo niečo viac?

Moluk Bilibo banner

Autor: DK

Bilibo je spoločníkom pre deti od jedného roka a nabáda ich, aby sa zapojili do najrôznejších herných návykov. V závislosti na ich veku a záujmoch môžu deti používať a interpretovať tieto „mušle“ rôznymi spôsobmi. Zakrivené, zaoblené tvary a jasné farby stimulujú zmysly a vrodenú zvedavosť detí. Mušle je možné usporiadať rôznymi spôsobmi, čo je tiež jednou z najdôležitejších vlastností hry, napr. ako trojrozmerné puzzle: poskladanie dvoje mušlí dostaneme guľu, priateľskú a široko usmiatú tvár. Vďaka tejto hre môžu deti hravo rozvíjať svoj zmysel pre priestor a koordináciu oko-ruka.

Moluk Bilibo guľa

Rozvojové výhody Bilibo:

– Rozvíja zmyseľ pre rovnováhu a koordinačné schopnosti
– Rozvíja kreativitu
– Rozvíja predstavivosť
– Rozvíja svaly a kĺby
– Povzbudzuje dieťa, aby myslelo namiesto hotového riešenia
– Rozvojom motorických schopností priaznivo ovplyvňuje vývoj nervovej sústavy a funkcie mozgu

Výhody Bilibo pre rodičov:

– zaoblený, čistý tvar
– ľahko sa čistí
– odolný (nosnosť 90 kg)
– ľahko sa skladuje, zasúva sa do seba
– bezpečné a nadčasové

Moluk bilibo
Moluk Bilibo logo

Pri liečbe detí s poruchami učenia musí hrať kľúčovú úlohu rozvoj pohybu. Vedci, lekári a psychológovia zistili, že zrelosť nervového systému je možné zvýšiť podaním rôznych senzorických stimulov. To je tiež základ Ayresovej terapie.

Skúsenejší rodičia sú si vedomí, že ak rozvoj pohybu najmenších nie je rovnomerný, alebo je pomalší, ovplyvní to aj vývoj v iných podoblastiach. Z hľadiska školskej zrelosti je dôležitá najmä zrelosť zmyslu pre rovnováhu dieťaťa, koordinácia pohybov a rozvoj jeho telesného obrazu. Rodič samozrejme často začína vývoj nevedomky, pretože jeho vývoj ovplyvňuje hojdanie kolísky, hojdačky, hojdacieho kresla alebo dokonca dieťaťa.

Hra Bilibo je jedným z najobľúbenejších nástrojov medzi deťmi i profesionálmi.

Môže sa ním veľmi dobre pohýbať celé telo, zlepšovať držanie tela, posilňovať chrbticové svaly, rozvíjať zmysel pre rovnováhu a koordináciu. Okrem toho sa dá použiť nielen v byte, ale aj vonku, vo vode a na pieskovisku. Môže použiť ako kolísku, sánky, hojdačku, klobúk, pancier korytnačky a to je len niekoľko z nevyčerpateľných možností.

Oplatí sa dieťaťu predstaviť túto hru už od malička. Detí, ktoré sa skúšajú ešte len prvé kroky može nastaviť do Bilibo, samozrejme tak, že nepustíme ruku a necháme ich kráčať na mieste, teda zmeníme ich rovnováhu. Toto cvičenie môžeme vykonať aj tak, že položíme Bilibo na stabilnú stranu. Túto hru si naozaj užijete.

Pre naše staršie dieťa môžeme Bilibo položiť na nešmykľavý povrch alebo trávu a potom ich necháme prechádzať cez neho bosí, bez ponožiek. Môže sa tiež použiť ako prekážkovú dráhu, keď máju za úlohu zbierať Mini Bilibo. Bude to veľmi náročná úloha, ale deti ju budú milovať.

Ako cvičenie na zlepšenie držania tela si položte Bilibo na hlavu, zopnite ruky za chrbtom a potom choďte po vopred určenej línii tak, aby vám hra nespadla z hlavy.

Dieťaťu tiež môžeme pomôcť rozvinúť pohyb tým, že ležiačky na brušku položíme Bilibo na jeho chrbát a musí preliezť na nami určenej dráhe.

Môžeme s ním robiť aj gymnastické cviky, ľahnúť si na chrbát, vyložiť nohy na hru striedavým tempom alebo dokonca ako rytmické cvičenie so hore a dole skákaním z neho. Samozrejme ani teraz nepustime jeho ruky, pomôžeme im pri pohybe a budeme pri neho a poskytnime mu bezpečnosť.

Môžu sa s ním točiť tak, že doň postavia iba jednu nohu a s druhou sa budú poháňať, ale môžu v ňom tancovať aj s oboma nohami s rukami v bok alebo s roztiahnutými rukami. To všetko bude mať vývojový vplyv na koordináciu pohybu nášho dieťaťa a rozvoj jeho zmyslu, a prostredníctvom rozvoja motorických schopností však k rozvoju nervového systému a schopností učenia sa.

Tieto hry je oveľa zábavnejšie, ak okrem veľkého Biliba máme aj verzie Mini Bilibo alebo Game box . Nechajme predstavivosť a tvorivosť našich detí, aby preskúmali viac príležitostí, a oni budú radi, keď budú prichádzať s ďalšími a ďalšími nápadmi na hranie.

Samozrejme tieto krásne výrobky od Moluk nájdete aj u nás v e-shope TU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *